HoPe heeft een samenwerkingsovereenkomst getekend met het provinciaal kantoor van het Ministerie van Onderwijs (UGEL Urubamba). Het heeft HoPe gevraagd 2 educatieve netwerken in de provincie te ondersteunen. Het betreft 18 scholen voor kleuter-, lager en middelbaar onderwijs.
In het verleden heeft HoPe met alle 18 scholen gewerkt. In de jaren ’90 en begin 2000 heeft HoPe ervoor gezorgd dat alle kinderen in deze inheemse dorpen naar school konden. HoPe heeft scholen gebouwd en ingericht, ze voorzien van leer- en werkmaterialen en jarenlang de salarissen van verschillende leerkrachten betaald. HoPe heeft de middelbare school in Patacancha opgericht zodat kinderen uit de streek toegang kregen tot middelbaar onderwijs.
Het Ministerie van Onderwijs heeft HoPe benaderd voor een vervolgtraject in deze scholen. Doel van het driejarige programma is om het onderwijsniveau in de streek te verhogen. HoPe zal de specialisten van het ministerie ondersteunen in het opzetten en uitvoeren van schoolwerkplannen voor alle scholen binnen de beide netwerken. De eerste taal in de inheemse gemeenschappen is Quechua, de tweede taal is Spaans. HoPe bevordert binnen het programma dan ook het tweetalig intercultureel onderwijs volgens een methode die door haarzelf is ontwikkeld en inmiddels officieel erkend wordt door het ministerie.
Binnen dit programma krijgt seksuele educatie een belangrijke plek. Doel van het programmaonderdeel is: het bevorderen van gezonde, geweldloze seksuele relaties en het voorkomen van seksueel geweld, ongewenste zwangerschappen en voortijdige schooluitval.
De problematiek is in heel Peru en zeker ook in het departement Cusco erg groot. HoPe wil de problematiek binnen het onderwijs een plaats geven waardoor het probleem preventief en acuut aangepakt kan worden.